[FULL LIST] 2018 Honors and Awards Convocation | Visayas State University

Congratulations to all Honors and Awardees!

  1. COLLEGE HONORS (1.451-1.750)

College of Agriculture and Food Science (CAFS)

  1. Abuel, Ella Marie A. BSFT 4
  2. Acebedo, Danica R. BSDC - 4
  3. Boyles, John Carlos D. BAS - 3
  4. Deluza, Jeanie Rose S. BSDC - 4
  5. Ebillo, Carolina Priscila Elan P. BSDC - 4
  6. Godmaling, Denmark L. BSDE - 4
  7. Mendova, Dionard N. BSDC - 4
  8. Papa, Rey Mark O. BSA - 3
  9. Pancito,Jade Ellaine C. BSA - 3
  10. Sarco,Sheila Mae T. BSA - 3

College of Arts and Sciences (CAS)

  1. Bayron, Honey Grace S. BSBio - 4
  2. Benabaye, Hazelyn M. BSBio - 4
  3. Cain, Mechiel N. ABEngl - 3
  4. Fernandez, Elenita Mae D. ABEngl - 3
  5. Fernandez, Pauline Gabrielle A. BSBio - 3
  6. Jovita, Jenissa L. ABEngl - 3
  7. Lumagbas, Rufina Mae C. BSBio - 4
  8. Manatad, Jessa E. ABEngl - 3
  9. Matas, Angelyn L. ABEngl - 3
  10. Silao, Dyan A. ABEngl - 3

College of Education (CE)

  1. Adolfo, Ruby J. BSEd  3
  2. Alentejo, Jinky A. BSEd  3
  3. Alico, Ma. Lida D. BSEd  4
  4. Amboy, Jay Ann B. BSEd  4
  5. Apas, Marjorine C. BSEd  4
  6. Apipi, Joel L. BSEd  4
  7. Arbilon, Rica P. BEED  3
  8. Avila, Mia C. BSEd  4
  9. Basi, Maria Joyce I. BSEd  4
  10. Batis, Rubie Jane M. BSEd  4
  11. Bernales, March Seileen S. BSEd  3
  12. Bonganciso, Joan Marian E. BSEd  3
  13. Capili, Mary Joy R. BSEd  4
  14. Cardaño, Cinirea M. BSEd  4
  15. Catacutan, Irish N. BSEd  4
  16. Dargantes, Kim Xyril A. BSEd  4
  17. Delfin, Juneben G. BSEd  3
  18. Encila, Ailyn A. BSEd  3
  19. Escala, Liezel R. BSEd  3
  20. Fuentes, Mariane R. BSEd  4
  21. Galler, Shammae H. BSEd  3
  22. Galos, Rhona Mae L. BSEd  3
  23. Gorge, Shiella Mae B. BSEd  3
  24. Gorre, Michael Anfernee A. BSEd  3
  25. Isaac, Karren Listherway C. BSEd  4
  26. Luego, Leslie M. BSEd  3
  27. Madrid, Lane V. BEEd  3
  28. Malaque, Joelito, Jr. P. BSEd  4
  29. Manatad, Mary Ann M. BSEd  3
  30. Mejorada, Cilyn Jean R. BSEd  4
  31. Milla, Jamie Lee G. BSEd  4
  32. Misa, Lanibelle G. BSEd  4
  33. Montemor, Maricris S. BSEd  3
  34. Montillano, Laica Mae B. BSEd  4
  35. Morales, Jimwell M. BSEd  3
  36. Morillo, Ela Andrea M. BSEd  4
  37. Nuenos, Charlotte Jane S. BSEd  4
  38. Oquias, Blizelle Jane C. BEEd  3
  39. Pakig, Clear Ann A. BSEd  3
  40. Palaran, Donna Jean L. BSEd  3
  41. Rosete, Alberto B. BSEd  3
  42. Rusia, Rachel Niña C. BEED  4
  43. Senillo, Genevieve May M. BSEd  3
  44. Sotero, Diane A. BSEd  3
  45. Sumayang,, Kevin R. BSEd  3
  46. Tagol-gol, Rochell S. BSEd  4
  47. Vacunawa, Grace Ann F. BSEd  3
  48. Vibas, Jessica Biel H. BSEd  3
  49. Villamente, Chenlie P. BSEd  4
  50. Viscara, Marbe Joy S. BSEd  3

College of Management Economics (CME)

  1. Argallon, Renilda E. BSAB  4
  2. Autida, Princess Jean R. BSAB  4
  3. Bagarinao, Airick M. BSAB  2
  4. Ballebas, Rhea P. BSAB  1
  5. Ilo, Jenevive S. BSAB  1
  6. Pogoy, Christine M. BSAB  3
  7. Reyes,  Arriza Mika S. BSAB  1
  1. DEAN’S HONORS (1.000-1.450)
  1. Barro, Hannah R. ABEngl 3
  2. Omila, Jessie May C. BSAB 1
  3. Regina, Analyn C. BSDE 4

 

III. CONSISTENT HONORS

  1. University Honors
  1. Abasola, Ma. Loriemae M. BSAB  4
  2. Ablanque, Armina T. BSAB  2
  3. Acilo, Trishia Jade A. BSA  3
  4. Alajas, Erna Mae V. BSEd  3
  5. Alipar, Florence ABEngl  3
  6. Alla, Mariel A. BSED  4
  7. Almencion, Kristela A. BSEM  4
  8. Amestoso, Felix John T. BSBio  3
  9. Añana, Jessa Marie N. BSFT  3
  10. Apostol, Nicko M. BSEd  3
  11. Aranas, Cristy Joy L. BSEd  4
  12. Argallon, Jessa S. BSAB  4
  13. Austero, Sheila Mae M. BSED  4
  14. Autida, Sarah Jean R. BSAB  4
  15. Avellana, Arlee Jen C. BSEd  4
  16. Barrientos, Emiemarie A. BSEd  4
  17. Basa, Roziel Anne O. BSEd  3
  18. Basan, May Ann S. BSEd  4
  19. Batindaan, Rodel M. BAS  2
  20. Bating,  Ralyn A. BSA  4
  21. Batuto, Jocel D. BSA  4
  22. Berdos, Hazel C. BSAB  4
  23. Beyong, Ma. Eleanor T. BSAB  3
  24. Bondesit, Hannah Mae B. BSEd  4
  25. Bongcales, RC Cris A. BSEd  3
  26. Borinaga, Mary Rose  D. BSEd 4
  27. Bulawan, Rhonna Jeane D. BSA  4
  28. Cacerez, Grace Jane A. BSFT  3
  29. Cagadas, Mary Grace C. ABEngl  3
  30. Cagoco, Cathlina Agnes G. BSAB 2
  31. Cain, Cristian R. BSEd 4.
  32. Campehios, Jessamae N. BSEd  4
  33. Candinato, Shiera Jay A. BSED  4
  34. Caseres, Chloris Marie A. BSBiotech  3
  35. Catchero, Fatima C. BSEcon  4
  36. Cebuco, Mary Grace O. BSED  3
  37. Ceniza, Ma. Frances Nieve C. BSBiotech  4
  38. Corpin, Rosemarie T. BSA  3
  39. Cortes, Jan Edrea D. BSFT  4
  40. Cuevas, Gemmarie S. BSEd  4
  41. Cugal, Rosemarie M. BSEd  3
  42. Daclan, Christian Amiel D. BSEd  4
  43. Dadia, Ma. Queenie E. BSEd  4
  44. Dalimocon, Jamil N. BSHRTM  3
  45. Dalin-as, Dianne M. BSAB  4
  46. Dautil, Meddie A. BSEd  4
  47. Delima, Raymark C. BSAB  3
  48. Dugos, Dianne M. BSAB  4
  49. Edaño, Jeannette M. BSBiotech  3
  50. Endrada, Ellyn N. BSA  2
  51. Escarilla, Kristine Syra Y. BSED  3
  52. Estrada, Ella Hazel B. BSA  3
  53. Felicilda, Wilmer S. BSHRTM  3
  54. Fernandez, Carla Mae O. BSBiotech  3
  55. Fernandez, Rhea Lyn B. BSFT  4
  56. Fernando, April jane F. BSEd  4
  57. Fin, Jerez Dominique B. BSEcon  3
  58. Galvez, Nanette Y. BSEd  4
  59. Gandia, Jenelyn G. BSEd  4
  60. Garay, Aiko S. BSEd  4
  61. Garcia, Jhona D. BSEd  4
  62. Garciano, Geralyn A. BSEd  4
  63. Garela, Jomalyn P. BSAB  3
  64. Gil, Allen Glen C.  BSAE 4
  65. Gingco, Katrinka Jane D. BSEd  4
  66. Gloria, Camille I. BSEcon  3
  67. Godinez, Danica P. BSDC  4
  68. Golocino, Joanne P. BSEd  4
  69. Gongora, Ganessa Rose L. BSDC  3
  70. Gonzales, Kristel Anne L. BSEcon  3
  71. Guiñarez, Mark Anthoniel I. BSS  4
  72. Gula, Louie P. BSEd  3
  73. Isaac, Kassandra Natdem C. BSBio  4
  74. Isaga, Babe Dhara Lee B. BSA  3
  75. Jandoc, Darlyn B. BSEd  4
  76. Jugan, Angenette R. BSDC  4
  77. Lao, Vince G. BSAB  4
  78. Lapiceros, Mae Ann J. BSAB  3
  79. Lasconia, Diana Rose R. BAS  2
  80. Laviste, Albert N. BSA  3
  81. Layola, Anna Lea M. BSA  3
  82. Limbasan, Mary Ann I. BSA  4
  83. Llosa, Anne Jlaine A. BSChem  3
  84. Lora, Rose Marie S. BSEd  4
  85. Loreto, Jessa A. BSEd  4
  86. Lozada, Jennysel O. BSEd  3
  87. Lumando, Karl Michael F. BSFT  4
  88. Malot, Aljon P. BSDC  4
  89. Manacpo, Danielle Joyce D. BSEd  4
  90. Mandras, Sharyn C. BSEd  4
  91. Martinez, Leslie Ann G. BSEd  4
  92. Mejia, Clarissa L. BSEd  3
  93. Mendoza, Aprilyn Mae V. BSAE  3
  94. Mojado, Eloise Ann G. BSBiotech  4
  95. Molina,  Jossete G. BEED  3
  96. Mutia, Edward C. BSEd  4
  97. Mosquera, Christian Garri C. BSME  3
  98. Nayga, Jehan F. BSBiotech  4
  99. Oca, Clyde Earl S. BSCE  4
  100. Ocay, Hannah B. BSBiotech  3
  101. Olar, Grace C. BSA  3
  102. Omalay, Gwendolin H. BSEcon  3
  103. Opon, Rica BSHRTM  3
  104. Oracion, Nancy V. BEED  3
  105. Oraño, Gethrie B. BSBio  3
  106. Ortega, Cleo L. BSEd  4
  107. Ortiz, Lourey Jean G. BSEd  4
  108. Pabinguit, Jolly-Velle G. BSAB  4
  109. Pada, Jeffersan G. BSBio  4
  110. Palacao, Jessa Marie N. BSFT  4
  111. Paler,, Heidi P. BSFT  4
  112. Paller, Lynette Joy V. BSEd  4
  113. Pantoñal,  Jasmin B. BSEd  3
  114. Parac,  Connie Joyce M. BSBiotech  4
  115. Parilla, Mark Emmanuel B. BSEd  4
  116. Pasilaban,  Nealle Justine P. BSEd  3
  117. Perez,  Irene D. BSEd  4
  118. Pilarca, Pamela A. BSEd  3
  119. Pineda, Mark Angelo C. BSDC  3
  120. Pitogo, Cybille Mae H. BSEd  3
  121. Po, Enarcisa C. BSEd  4
  122. Poyos, Elaine A. BSEd  4
  123. Pulvera, Melvin L. BSAB  3
  124. Ramirez, Dexter T. BSEd  3
  125. Ramos, Ma. Isabel T. BSEd  3
  126. Realino,  Vincent Justine L. BSDC  3
  127. Remolta, Corinne Faith R. BSHRTM  3
  128. Renegado, Ethyl Joy O. BSEd  4
  129. Retuya, Izzy Ann A. BSEd  4
  130. Rigor, Karen Jean C. BSEd  3
  131. Rola, Rocelyn S. BEED  3
  132. Rom, Herald Jay L. BSEd  3
  133. Rosal, Ma. Sherlita S. BSBio  4
  134. Rosenas, Gracetin N. BSEcon  3
  135. Sabenorio, Lloyd C. BSEd  3
  136. Salinasal, Joanna Christine A. BSFT  4
  137. Sampan , Thara Marie BSEd  4
  138. Samuele, Stephanie E. BSEd  3
  139. Seco, Mico Neil P. BEED  3
  140. Sioc, Jenneth B. BSAE  5
  141. Soliva, Lindesol D. BSAB  3
  142. Songahid, Mary Ann B. BSEd  4
  143. Suarez, Christine L. BSEd  4
  144. Sumaljag, Alberto III C. BSAB  3
  145. Suson, Kaye Chelsey I. BSEd  4
  146. Taberara, Liza L. BEED  3
  147. Tagalog, Meg Janielle S. BEED  3
  148. Tagayong, Leah V. BSEd  4
  149. Tapang, Irene B. BSAB  3
  150. Tenio, Kit Felian C. BSEM  3
  151. Teodosio, Abigail B. BSEcon  3
  152. Toriano, Mary Faith B. BSEd  4
  153. Torres, Rovie Grace L. BSEd  4
  154. Vasquez, Mary Jane P. BSA  3
  155. Verdida, Chariss C. BSEcon  4
  156. Verra, Mary Grace O. BSChem  4
  157. Vilbar, Lyca Jane M. BSEd  4
  158. Villafuerte,  Jenelyn S. BSEd  4
  1. President’s Honors
  1. Aboyme, Jemarie BSED  4
  2. Ardiente, Catherine A. BSED  4
  3. Auguis, Mark Matthew A BSFT  3
  4. Auxtero, Kathleen Mae A. BSAB  3
  5. Balotite, Lady Joie C. BSA  4
  6. Berdos, Rose Marie S.  ABEngl 3
  7. Borinaga, Imee A. BSED  4
  8. Cababag, Ramil A. BSAB  4
  9. Cagasan, Lendelle Editha G BSEcon  4
  10. Estor, Lovely Mae J. BSED  4
  11. Flandez, Lloyd Earl L. BSChem  4
  12. Gaña, Marite C. BSA  4
  13. Garrido, Ayron Nikki M. BSA  3
  14. Gongora, Mikaela BSDC  4
  15. Gozon, Girlie G. BSED  4
  16. Macawili, Hanna Joyce B. BSDC  3
  17. Manatad, Joshua B. BSED  4
  18. Magalong, Jayson M. BSAB  2
  19. Masayao, Judy Ann T. BSED  4
  20. Orit, Michelle May A. ABEngl  3
  21. Paris, Thich Eloise BSEcon  3
  22. Perez, Jose Celso Jr. S. BSED  3
  23. Ramos, Shane Mejoisah S. BSDC  3
  24. Santiago, Nymphmary Daphne J. BSEcon  4
  25. Sinadjan, Kenneth Mae C. BSED  4
  26. Tulin, Edelle Marie B. BSBiotech  4
  27. Valencia, Kathleen Mae B. BSDC  3
  28. Vergara, April Joy S. BSBiotech  4
  29. Vicente, Rose Marie S. BSED  3
  30. Yare,  Emma Rose L. BSAB  3

 

HONOREES-GRADUATE STUDENTS

President’s List Second Semester, S.Y. 2016-2017 and Dean’s List First Semester, S.Y.  2017-2018

  1. Elatico, Manuel D. Ph.D. in Ag. Education

President’s List First Semester, S.Y. 2017-2018 and Dean’s List Second Semester, S.Y. 2016-2017

  1. , Mae Ann A.                  M.S. in Soil Science

President’s List Second Semester, S.Y. 2016-2017

  1.           Bantaculo, Karl Marlou M.                       M.S. in Food Sci. and Tech.                    
  2.           Añonuevo, Gerry May C.                         M.S. in Soil Science                                  
  3.           Garrido, Michael Dominic M.                   M.S. in Animal Science                            
  4.           Rosendal, Rhelivyn M.                             M.S. in Agronomy                                    
  5.           Villaremo, Marejen A.                               M.S. in Ag. Extension                                                 

President’s List First Semester, S.Y. 2017-2018

  1.           Cutamora, Genesis Jared A.                     M.S. in Food Sci. and Tech                     
  2.           Verano, Ramonita C.                                Ph.D. in Horticulture                                                
  3.           Barbadillo, Mark Anthony M.                    M.S. in   Soil Science                                              
  4.           Cagabhion, Anastacio III T.                      M.S. in Food Sci & Tech                          

Dean’s List Second Semester, S.Y. 2016-2017 and

First Semester, S.Y. 2017-2018

  1.            Plimaco, Irene T.                     MM in Business Management

Dean’s List Second Semester, S.Y. 2016-2017

  1.           Escalera, Mark Lester Q.                           M.Ed in Biology    
  2.           Maglines, Uriel G.                                      M.Ed. in English                                        
  3.           Mosuelo, Jenifer Marie V.                          MM in Agribusiness Mgt                        
  4.           Oraiz, Kenneth                                           M.S. in Soil Science                                  
  5.           Sanico, May Clarence                               M.Ed. in English                                        
  6.           Quion, Kathlyn L.                                       M.S. in Agronomy                                    
  7.           Ayuban, Jay Jomar C.                               M.M. in Business Mgmt.
  8.           Binongo, Mica G.                                      M.S. in Soil Science                                  
  9.           Braga, Jason D.                                        M.S. in Food Sci and Tech                      
  10.      Lopez, Justin M.                                            M.Ed. in Biology                                       
  11.      Neri, Alfredo C.                                              M.S. in Ag. Engineering                           
  12.      Comaling Julios B.                                        M.S. in Forestry                                        
  13.      Pedrosa, Maryvic P.                                       M.S. in Soil Science                
  14.      Arribado, Arwin O.                                         M.S. in Soil Science                                  
  15.      Borja, Carin M.                                              M.S. in Agronomy                                    
  16.      Elbiña, Marjorie D.                                         M.S. in Forestry                                        
  17.      Fernandez, Rexter L.                                     M.Ed. in Biology                                       
  18.      Gabriel, April Jae C.                                      M.Ed. in English                                        
  19.      Gonzales, Leif Marvin R.                              Ph.D. in Horticulture                                                
  20.      Into, Windy Paula P.                                      M.Ed. in English                                        
  21.      Magallanes, Judife N.                                   M.S. in Food Sci and Tech                      
  22.      Miparanum, Rocel C.                                    M.S. in Plant Protection                         
  23.      Nuñez, Jessa C.                                           M.S. in Forestry                                        
  24.      Padilla, Katherine D.                                    M.S. in Ag. Engineering                           
  25.      Pusztai, Peter                                              M.M. in Business Mgmt
  26.      Red, Froline S.                                            M.M. in Agrib. Mgmt
  27.      Rementizo, Roel Z.                                     M.S. in Agronomy                                    
  28.      Lozano, Elena B.                                        Ph.D. in Entomology                                                 
  29.      Modina, Lix B.                                            M.S. in Food Sci. and Tech                     
  30.      Tangpos, Marciano D.                                M.S. in Agronomy                                    

Dean’s List First Semester, S.Y.  2017-2018

  1.           Gapasin, Bryan R.                                  M.M. in Agribusiness Mgt                      
  2.           Geromo, Ronel B.                                 M.S. in Animal Science                            
  3.           Lebante, Meralyn R.                             M.M. in Business Mgmt        
  4.           Aguanza, Ma. Aezel                              M.S. in Food Sci. & Tech.                                          
  5.           Ubod, Ritsmond Zemry P.                    M.S. in Animal Science                            
  6.           Codog, Joy C.                                      M.S. in Horticulture                                                  
  7.           Fabella, Zedrikke Cliphorde R.            M.S. in Animal Science                            
  8.           Quevedo, Mark Joshua S.                  M.S. in Agronomy

 

2017 - AWARDEES

  1. INDIVIDUAL AWARDS

Leadership Award   Khim Limuel A. Tamaca BSAB 4

Endeavor Award Evangeline S. Mazo BSEd 4

  1. ORGANIZATIONAL AWARDS 
  1. Course Related Organization of the Year

    1st Philippine Institute of Civil Engineers (PICE)
    2nd Organization of Biological Students (OBiOS)
    3rd Philippine Society of Agricultural Engineers (PSAE)
    4th MAPEH Club

  2. Service Organization of the Year

1st Alpha Phi Omega International (APO)
2nd Tau Omega Mu Fraternity & Ladies' Circle Sorority
3rd Sigma Alpha Epsilon

  1. Interest Organization of the Year

1st Terrestrial and Aquatic Restoration by Students

Immersed in Environmental Reforms (TARSIER)

2nd Dog Owners Club (DOC)
3rd Banaag Visual Arts Group

III. KEEPERS OF SERVICE AWARD

Student Organization Advisers

Dr. Justino M. Quimio 20 years

Dr. Ma. Juliet C. Ceniza 15 Years

Dr. Lora A. Galvez 15 Years

Dr. Roberto C. Guarte 15 Years

Mr. Randy G. Omega 15 Years

IV OTHER AWARDEES

Regional/ National Winner in Various Competitions for the Year 2017 

9th Regional PASUC Culture & Arts Competition,  Visayas State University

  1. Angel Marie G. Rafols DVM-5  1st Place -Pencil Drawing
  2. Neal Justine Pasilaban BSEd-3  1st Place -Painting
  3. Bien Abner Ymas BSF-4  1st Place -On the Spot Poster Making
  4. Larry A. Salvatera BSCE-5  1st Place-Charcoal Rendering
  5. Carl Lancer T. Rebadomia BSDC-3  2nd Place-MR PASUC 2017
  6. Carmela A. Rustia BSAE-4  2nd Place-Miss PASUC 2017
  7. Meg Janielle S. Tagalog BSEd-3  2nd Place-Essay Writing
  8. Jores Jay N. Truya BSEd-4  3rd Place, Pop Solo
  9. Joshua B. Manatad BSEd-4  3rd Place Vocal Duet, Izzy P. Retuya BSEd-4  
  10. Joelito P. Malaque, Jr. BSEd-4  5th Place Vocal Solo (Kundiman), Maria Niña Jesusa F. Rio BSEd-4  (Accompanist)
  11. Mariel A. Alla BSEd-4  5th Place, Dagliang Talumpati
  12. Jeanie Rose S. Deluza BSDC-4  3RD Place PhotoJournalism
  1. Regional Tertiary Schools Press Conference, Chris the King College, Calbayog City 
  1. Jeanie Rose S. Deluzs BSDC - 4 1st Place - PhotoJournalism

B. National Convention of Veterinary Medicine Students, De la Salle Araneta University, Malabon Metro Manila

  1. Wilfredo V. Andico, Jr. DVM-5 Champaion, Canine & Feline Medicine Quiz Show
    Mark Joshua Cortes DVM-6
  2. Wilfredo V. Andico, Jr. DVM-5 Champion, Zoo Techniques
    Nanette Joy A. Bercades DVM-6
  3. Wilfredo V. Andico, Jr. DVM-5 Champion, Proper  Vet Quiz Show
    Perkin Charles N. Ong DVM-6
    Nanette Joy A. Bercades DVM-6
  4. Hexelsa Joy Nuñez DVM-6 3rd Place, Vet Henyo
    Ma. Isabel Gimenez DVM-6