NAVAL, Biliran — The VSU team continues to bag medals in swimming, athletics, taekwondo, arnis, futsal and badminton games on the fourth day of the regional State Colleges and Universities Athletics Association-8.

By the end of October 26, 2016, Wednesday, Team VSU garnered 25 gold medals, 24 silver medals and 14 bronze medals in the aforementioned events.

Here is a rundown of the awards for the VSU Team in the different sporting events:

Overall Champion

Gold:

  • Futsal (Last game: VSU vs. UPVTC, Score: 2-1)
  • Badminton Women Team (Last Game: VSU vs. NSU)

Silver:

  • Table Tennis Men Team (Last Game: VSU vs. EVSU)
  • Badminton Men Team (Last Game: VSU vs. NSU)

Categories

Gold:

  • Swimming Women 200 Meter Breast Stroke
  • Swimming Men 50 Meter Breast Stroke – Angelito Bocal
  • Swimming Women 50 Meter Breast Stroke – Christy Aviles
  • Swimming Men 100 Meter Back Stroke – Angelito Bocal
  • Swimming Men 100 Meter Breast Stroke – Angelito Bocal
  • Swimming Women 100 Meter Breast Stroke – Christy Aviles
  • Taekwondo (Poomsae) Individual Men – Melbert Notarte
  • Athletics Women 500 Meter Run – Rodith Ollave
  • Arnis (15 gold medals for full contact and anyo categories)

Silver:

  • Swimming Men 200 Meter Breast Stroke – Jayson Decosta
  • Swimming Women 400 Meter Freestyle – Mary Junette Correos
  • Swimming Women 200 Meter Back Stroke – Jerrel Ann Lagitao
  • Swimming Women 150 Meter Butterfly – Mary Junette Correos\
  • Swimming Women 4x200 Meter Medley Relay
  • Taekwondo (Flyweight) – Filma V. Sadoguio
  • Taekwondo (Heavyweight) – Vince Clifford Sorila
  • Taekwondo (Poomsae Mixed) – Melbert Notarte, Uziel Maurillo
  • Taekwondo (Poomsae Women Team) – Jennifer Gucela, Gladys Germano & Janine Abenoja
  • Athletics Men 400 Meter Run – Jesriel Declaro
  • Athletics Men 800 Meter Run – John Carlos
  • Athletics Women 300 Meter Run – Rodith Ollave
  • Athletics Women 400 Meter Run – Josette Molina
  • Athletics Women 4 x 400 Meter Relay – Maria Nina aJesusa Rio, Josette Molina, Fusio Kaye Ann & Rodith Ollave
  • Athletics Men 4 x 400 Meter Relay – Jesriel Declaro, Charles Kevin Almene, Jan Joshua Villar & John Carlos Boyles
  • Arnis (7 silver medals for full contact and anyo categories)

Bronze:

  • Swimming Men 50 Meter Breast – Almer Loreto
  • Swimming Women 800 Meters – Mary Junette Correos
  • Swimming Women 4x100 Meter Free Relay
  • Swimming Men 100 Meter Free – Robertson Gatoc
  • Swimming Women 100 Meter Back – Jerrel Ann Lagitao
  • Swimming Men 4x50 Meters Medley Relay
  • Taekwondo (Finweight) – Cheryl Mae Gonzaga
  • Taekwondo (Featherweight) – Francesca Maria C. Rabaya
  • Taekwondo (Poomsae Individual Women) – Cheryl Mae Gonzaga
  • Taekwondo (Poomsae Men Team) – Melbert Notarte, Jassen Reas & Prince Darius Lina
  • Athletics Men Running Long Jump – Peter Jay Somosot\
  • Athletics Women 400 Meters Run – Maria Nina Jesusa
  • Arnis (2 bronze medals for full contact and anyo categories)

Ongoing Games (WINS)

  • Basketball Men (Waiting, twice to beat)
    1st Game: VSU vs. LNU (Score: 73-58)
    2nd Game: VSU vs. NWSSU (Score: 61-58)
    3rd Game: VSU vs. EVSU (Score: 51-48)
  • Tennis Women (Waiting for championship, twice to beat)
    1st Game: VSU vs. NWSSU
    2nd Game: VSU vs. UEP
    3rd Game: VSU vs. NSU
    4th Game: VSU vs. EVSU
  • Volleyball Women (Waiting, twice to beat)
    1st Game: VSU vs. UPVTC
    2nd Game: VSU vs. LNU
  • Tennis Men (Waiting for championship)

Also, board games will resume tomorrow.